Sammanfattning av Way out West dag två:
Mest intressanta uppenbarelse: En tjej i guldstövlar, turkosprickiga strumpbyxor, blå kjol, blått hår och studentmössa. Jag vet inte, men hon syntes.
Vanligast outfit: lila regnponcho från SonyEricsson.
Näst vanligast outfit: Fred Perry-väska, Fred Perry-jacka och gubbkeps.
Bäst dansuppvisning: Fyra tjejer i leran, två i Converse mötte två i gummistövlar. Oavgjort, men idag känner sig nog tjejerna i gummistövlar som vinnare.
Bäst åldersgräns: 13 – hade det varit 18 hade man kunnat dricka öl överallt, å andra sidan behövs de yngre för att det ska skrikas på alla konserter.
Surast: Mannen i adidasjacka (+50) som står bredvid diggande fru. Hon älskar Calexico, han vill bara se Tipsextra.
Märkligast: Killarna som gick omkring med uppstoppade fåglar på högerhänderna.
Absolut sötast och bäst: Gräsandsungarna som simmade vid Linnétältet och sen gick och rensade gräsmattan från matrester.
Min nya idol: Gräsandsmamman som höll koll på kidsen.
Smart idé I: Gummistövlar – jag kände mig otroligt smart när jag kom hem torrskodd.
Smart idé II: Nachostallriken.
Dum idé I: Att inte köpa dricka till nachosen – ja, de tre som stod och flämtade under trädet var jag, R och L.
Dum idé II: Även om det är rock, så är converse inget bra val i skyfall och lerpudding.
… musiken så:
Patrick Wolf – såg bara lite. Får en korv med pommes frites i vårsolen – trivsamt således.
Jenny Wilson – egentligen räcker det med en saxofon för att en spelning ska vara bra. Här var det också tvärflöjt, skönsång, en väldigt cool sångerska och bra låtar. Jenny & co får betyget: kärlek!
Calexico – lördagens bästa. Trummor, gitarrer, steel guitar, kontrabas (jag upprepar – kontrabas), xylofon och två trumpeter. Full pott, och avvikande åsikter kan ni hålla för er själva.
Olle Ljungström – underbart, vackert, lyckobringande. Fan vad skönt att han kom, sågs och körde urusla vitsar i ett rätt märkligt mellansnack.
Florence Valentin – är en konsert trist går man efter två låtar. Där har ni betyget.
NAS – den bästa hiphop-akten jag sett på Way Out West. Avslutningslåten var massiv. Extra plus för att hans posse stod och surade vid scenkanten.
Wolfmother – zzzzzzz….
My Bloody Valentine – fantastiskt bra om du gillar skithög musik där du knappt hör sången. Om du inte gör det var det precis uruselt och något att glömma fort som fan.
Teddybears – kul timme, men lite jaha över spelningen. Jag tycker de var klart bättre 2007.
Snipp, snapp, snut – då var WOW slut.
Hörru, du glömde Dr. Alban 🙂
Måste säga att något av det bästa under hela helgen var Wilco. Roliga killar och bästa inlevelsen.
men jag håller med om stövlarna, helt överlägset.
Nix, det här handlade om lördagen – Dr. Alban skrev jag om igår morse.
Wolfmother och MBV var visst jättebra. Sådetså.
Mycket var bra, men allra bäst var att en festival utan jättedragplåster som t ex förra årets Neil Young och Håkan Hellström ändå kan sälja slut.
Det går att anordna en tillställning där 25 000 människor i väldigt blandade åldrar samlas enbart för att man älskar musik. Mycket positivt.
Det är helt sant. WOW är världsklass. Kul att Busen kom ner också. Hans kommentarer är också i världsklass, fast en helt annan typ av värld.
Lite hoppingivande läsning, apropå ditt tidigare inlägg:
http://www.newsmill.se/artikel/2009/08/17/arkekonservativa-domare-som-hillegren-borde-ga-i-pension
Jäpp. That’s true.